Schedule

Sessions start at the beginning of each hour from 10am – 6pm and last 45-minutes each.

Conference Schedule by Rooms & Times

Goldman Theater, 1st Floor

10:00 – 10:45
Crowdfunding for Local (Food) Economies (Part I)
Arno Hesse, Slow Money Northern California; Elizabeth Ü, Finance for Food; Jenny Kassan, Cutting Edge Capital; Mary Rick, The Hoop Fund

11:00 – 11:45
Crowdfunding for Local (Food) Economies (Part II)
Arno Hesse, Slow Money Northern California; Elizabeth Ü, Finance for Food; Jenny Kassan, Cutting Edge Capital; Mary Rick, The Hoop Fund

12:00 – 12:45
Visualizing a sharing economy – a cartoon guide to the policies and practices that are paving or blocking the way
Janelle Orsi, Author of The Sharing Solution and Director, Sustainable Economies Law Center and Law Offices of Janelle Orsi

1:00 – 1:45
Campaign finance reform – the single most important campaign
Mark McLeod, Sustainable Business Alliance of Oakland/Berkeley; State Senator Loni Hancock

2:00 – 2:45
The new sustainable theory of investing
Jay Youngdahl, East Bay Express and Harvard Fellow at the Institute for Responsible Investment; (Responder) Ed Church, Institute for Environmental Entrepreneurship

3:00 – 3:45
State and national small business policy and opportunities discussion
Scott Hauge, Small Business California; David Bowdin, ASBC – American Sustainable Business Council

4:00 – 4:45
B Corporation – a better way to do business
Andy Fyfe, B-Lab; Matthew Bauer, BetterWorld Telecom; Timothy Yee, Green Retirement Plans; Jonathan Storper, HansonBridgett; Mike Hannigan, Give Something Back Office Supplies

5:00 – 5:45
Slow Money – investing as if food, farms, and fertility matter
Woody Tasch, Founder and Chairman, Slow Money

Kinzie Room, 1st Floor

10:00 – 10:45
New community-building tech innovation presentation by LocalOn
Shahbano Imran, LocalOn; David Tolioupov, LocalOn
; Shari Godinez, Koreatown Northgate Community Benefit District; Darlene Drapkin, Urban Transformation, Temescal / Telegraph Business Improvement Districts

11:00 – 11:45
How can we build a more resilient society?
Richard Heinberg, Post Carbon Institute

12:00 – 12:45
Economic development for our communities – the potential of decentralized energy systems
Al Weinrub, Local Clean Energy Alliance

1:00 – 1:45
When the economy’s rotten, sell compost: transforming ecological crisis into community opportunities
Kirsten Schwind, Bay Localize; David Kant Wofford, Bay Localize

2:00 – 2:45
Worker cooperatives – sustainable economic development
Kasper Koczab, Network of Bay Area Worker Cooperatives (NoBAWC); Dave Karoly, Network of Bay Area Worker Cooperatives (NoBAWC); Jenny Kassan, Cutting Edge Capital

3:00 – 3:45
The non-profit industrial complex, cooperatives, and how to include your friends in the (food) revolution
Yoni Landau, Cooperative Food Empowerment Directive (CoFED)

4:00 – 4:45
Alternative workplace models – saving money, energy, and promoting creativity and collaboration
Matthew Bauer, BetterWorld Telecom; (Invited) Ian Gover, Better Workplace

5:00 – 5:45
Financing your small business
Sean Murphy, Inner City Advisors; Kelly Lovlien, Working Solutions; Alejandro Velez, Back to the Roots

Tamalpais Room, 2nd Floor

10:00 – 10:45
Sustainable communities – advancing clean energy, water efficiency, and smart growth in the East Bay
Andy Katz, Director, East Bay Municipal Utility District; Assemblywoman Nancy Skinner, Representing the 14th District, State of California

11:00 – 11:45
Unions in the new economy
Jay Youngdahl, East Bay Express; Carl Hall, Pacific Media Workers Guild; John Logan, SF State Management School; Kerianne Steele, Weinberg, Roger & Rosenfeld

12:00 – 12:45
Why Occupy changes everything and how to join with Occupy to build powerful coalitions for change
Sara Mizner, Occupy Oakland; Phoebe Sorgen, Occupy Berkeley; Maria Gastelumendi, Rising Loafer Cafe & Bakery

1:00 – 1:45
Laughter Against the Machine: a documentary film preview and discussion
Comedy Troupe: W. Kamau Bell and Nato Green

2:00 – 2:45
Localization movement – the economic argument for keeping it local
Linda Currie, Transition Berkeley; Susan Silber, Buy Local Berkeley; Carolina Miranda, Sustainable Business Alliance; Erin Kilmer-Neel, Oakland Grown; Hut Landon, SF Locally Owned Merchants Association

3:00 – 3:45
Bikenomics – how biking will save the planet, our pocketbooks, and our local economy
Renee Rivera, East Bay Bicycle Coalition

4:00 – 4:45
Complementary and alternative currencies to the US dollar
Guillaume Lebleu, Bernal Bucks; Jessica Nowlan, Oakland Grown Gift Card; Charlie Rebich, Oakland Acorn; Mira Luna, BACE Time Bank

5:00 – 5:45
Alternative banking models – public banks, worker cooperative banks, and progressive banking practices
Marc Armstrong, Public Banking Institute; Susan Harman, Public Banking Institute; Mike Leung, The Worker Coop Credit Union; Esther Park, RSF Social Finance

HUB Berkeley, 4th Floor
Open from 11 – 2 for tours.

.

* Subject to change at any time.

2 thoughts on “Schedule

  1. We just collaborated with Richard Heinberg on the first of three Ripe for Change Community Engagement Campaign Training Programs . Over forty representatives from grass roots and statewide organizations attended the 3 hour workshop at the Zaentz Media Center in Berkeley on January 25th to learn how to use the award-winning, nationally broadcast film and the six topic driven video modules we created for their use in organizing sustainable agriculture and food systems in California. Let us know if we can help you with this great program. Jed Riffe, Film Producer and Outreach Director

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Connecting to %s